Pensioen in eigen beheer en lijfrente

Waar moet je op letten als iemand pensioen in eigen beheer wil toezeggen, maar al een lijfrente heeft en hoe los je dit op?

Vandaag kreeg ik het verzoek een pensioenbrief te maken voor een DGA die al enkele jaren werkzaam was in zijn eigen BV, maar tot op heden nog geen pensioen had opgebouwd. De toezegging moest teruggaan tot datum indiensttreding bij de BV. In dit soort situaties moet je altijd goed opletten. Heeft de ondernemer een lijfrente gehad in het verleden?

In de bijgeleverde stukken zat een kopie van de aangifte Inkomstenbelasting 2006. Uit die aangifte bleek dat de DGA lijfrentepremie op grond van de jaarruimte in aftrek had gebracht over het jaar 2006. Indien nu de pensioentoezegging zomaar met terugwerkende kracht zou worden gedaan, zou de DGA geconfronteerd kunnen worden met de sanctie van artikel 3.133 lid 2 sub k. Dit is de sanctie in het lijfrente regime voor verbetering van pensioen met terugwerkende kracht.
Het inkomen 2006 was € 75.000. De maximale lijfrenteaftrek is dan ongeveer 17% x (€ 75.000 -/- € 11.000) is € 10.880

De betaalde lijfrentepremie was € 3.500

De niet benutte jaarruimte is dan € 7.380 (10.880 -/- 3.500). Deze ruimte kan geheel worden ingevuld voor 7,5 keer de aangroei. De aangroei zou dan, zonder sanctie, € 984 (7.380 / 7,5) mogen bedragen.

Het pensioengevend salaris is € 70.000 en de AOW-franchise ongeveer € 17.000. De pensioengrondslag is derhalve € 53.000.

Een aangroei van € 984,- wordt verkregen bij een pensioengrondslag van € 53.000 door een opbouwpercentage van 1,85% (938 / 53.000).

Omdat de jaarruimte 2006 is gebaseerd op de aangroei 2005 mag het opbouwpercentage voor 2005 niet meer bedragen dan 1,85%.

Voor de overige jaren heb ik ook maar nagevraagd of er lijfrenteaftrek is geweest en wat de DGA wil met zijn lijfrenteverzekering. Continueren of stoppen. Als hij hem stopt, kan de toekomstige opbouw naar fiscaal optimaal (2% eindloon). Als hij de lijfrente continueert, dan zal de opbouw naar ongeveer 1,85% moeten.

Informatie

  • Pensioen Algemeen
  • Vrijdag 9 mei 2008